seoadmin

اشتراک گذاشته شده با :

سرور اختصاصی

سرور مجازی بهتر است یا هاست اشتراکی؟

زمانی که آماده راه‌اندازی وب سایت خود هستید، خرید هاست مهم‌ترین مرحله  است. اما قبلا از خرید هاست یا سرور مجازی، باید به این نتیجه برسیم که  کدام نوع سرویس مناسب سایت شماست.

سرور مجازی یا هاست

بسیاری  از صاحبان وب سایت پیش از راه اندازی وب سایت خود به این فکر میکنند که  سرور مجازی بهتر است یا هاست؟ تجربه نشان داده است که بیشتر این افراد،  کارشان را با هاست اشتراکی آغاز می‌کنند که معمولا ساده و ارزان هستند. اما  با رشد سایت و افزایش بازدید، با خرید سرور مجازی (VPS) می‌توانید منابع سایت را افزایش دهید بدون اینکه نیاز باشد هزینه هنگفتی بپردازید.

زمانی  که قیمت هاست اشتراکی و سرور مجازی را با هم مقایسه می‌کنید، قطعا ذهن‌تان  به سمت سرویس ارزان‌تر خواهد رفت. در نگاه اول این مورد کاملا طبیعی است.  اما اگر نگاه دقیق‌تری داشته باشید، علاوه بر تفاوت قیمت، متوجه تفاوت  عملکرد و انعطاف‌پذیری سرور مجازی خواهید شد. البته تفاوت هاست و سرور  مجازی شامل موارد دیگری هم میشود.

هاست اشتراکی چیست

تقریبا  هر سرویس‌دهنده میزبانی، میزبانی اشتراکی (هاست ویندوز، هاست لینوکس، هاست  ابری و…) هم ارائه می‌کند و معمولا ارزان‌ترین سرویسی است که می‌توان آن  را انتخاب کرد. این ویژگی میزبانی اشتراکی باعث می‌شود بهترین انتخاب برای  سایت‌های جدید با بودجه محدود باشد.

زمانی که یک هاست اشتراکی تهیه  می‌کنید، در حقیقت فضایی را بر روی یکی از سرورهای شرکت سرویس‌دهنده اجاره  می‌کنید. همانطور که از نام آن پیداست، اشتراکی بودن هاست بدین معنی است که  سایت شما، منابع سرور را با سایت‌های دیگر بصورت اشتراکی استفاده می‌کند.  دلیل اصلی گران قیمت نبودن هاست اشتراکی این مورد است. این نوع از سرویس،  برای سایت‌هایی که بازدید کمی دارند و فعالیت گسترده ای ندارند بسیار مناسب  است.

هاست اشتراکی

سرور مجازی چیست

در  سرور مجازی، منابع رم و پردازنده تحت یک سرور مستقل در اختیار شما قرار  می‌گیرد. اما این منابع بصورت مجازی بر روی یک سرور فیزیکی دیگر راه‌اندازی  می‌شود.

سرور مجازی امکانات و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به میزبانی  اشتراکی دارد. شما می‌توانید تنظیمات سرور را تغییر دهید و منابع بیشتری به  سایت اختصاص دهید. لذا وب سایت شما در سرور مجازی با سرعت بیشتری پردازش  شده و سریعتر بارگذاری می‌شود.

یکی از دلایلی که اکثر کاربران تمایل  به استفاده از سرور مجازی VPS دارند، محدودیت‌های هاست اشتراکی است. به  عنوان نمونه، ممکن است سایت شما نیاز به منابع رم بیشتری داشته باشد که در  سرویس‌های اشتراکی قابل ارایه نیست. بطور کلی می‌توان گفت که سرور مجازی  انعطاف پذیرتر، سریع‌تر و امن‌تر از هاست اشتراکی است.

ممکن است نسبت  به هاست اشتراکی، کمی هزینه بیشتری بپردازید. اما با توجه به منابع بیشتری  که در اختیار شما قرار می‌گیرد و ویژگی‌هایی که سرور مجازی دارد، قیمت آن  کاملا منطقی است. در نظر داشته باشید، امکانات و قیمت سرور مجازی VPS، چیزی  بین سرویس اشتراکی و سرور اختصاصی است.

سرور مجازی بهتر است یا هاست اشتراکی

مزایا و معایب سرور مجازی VPS و هاست اشتراکی

هر نوع میزبانی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر دو نوع میزبانی می‌پردازیم:

مزایای هاست اشتراکی

 • قیمت هاست اشترا کی نسبت به سرور مجازی ارزانتر است.
 • راه‌اندازی سایت در آنها ساده است. این سرویس به گونه‌ای طراحی شده که افراد به راحتی بتوانند با آن کار کنند.
 • نیازی به تنظیمات و نگهداری سرور ندارد و حتی نیازی نیست نگران به روزرسانی نرم‌افزارهای سرور باشید.
 • مشکلات سرور و مشکلاتی که مربوط به کدنویسی سایت نباشد، از سمت شرکت میزبانی برطرف می‌شوند.
 • از اطلاعات سایت و حتی ایمیل‌ها، بصورت خودکار پشتیبان تهیه می‌شود، تا در مواقع بروز مشکل به راحتی بتوان اطلاعات را بازگردانی کرد.

معایب هاست اشتراکی

 • منابع محدودی دارد و سرعت بارگذاری سایت محدود به این منابع است.
 • نمی‌توانید مطابق با نیاز وب سایت، تنظیمات سرور را تغییر دهید.
 • در مواردی که سایت شما، محدودیت‌های هاست اشتراکی را به هر شکل نقص کند، هاست شما غیرفعال خواهد شد.
 • اضافه  مصرف سایت دیگری که ترافیک زیادی دارد، می‌تواند بر سایت شما نیز اثر  بگذارد. از جمله آن زمانی است که یک سایت دیگر بر روی سرور مشترک با سایت  شما، مورد حمله قرار می‌گیرد.
 • همیشه این خطر وجود دارد که مشکلات امنیتی سایت‌های دیگر بتواند بر سایت شما نیز اثر بگذارد.

وقتی  سایت شما منابع سرور را با دیگر سایت‌ها بصورت مشترک استفاده می‌کند، بدین  معنی است که اگر سایتی، بر روی سرور مشکلی ایجاد کند، این مسئله می‌تواند  بر سایت شما نیز تاثیر بگذارد. از طرفی، همیشه این خطر وجود دارد که با  آلودگی یکی از سایت‌ها روی سرور مشترک، سایت شما نیز آلوده شود.

هاستینگ  پارسیان با راه‌اندازی یک محیط ایزوله (Isolated) برای هر سایت، محدوده  فعالیت و مصرف منابع را محدود به فضای همان سایت کرده است. به عبارتی،  استفاده از تکنولوژی Application Isolation Mode، هم باعث پایداری و هم  باعث افزایش امنیت سایت‌های اشتراکی شده است.

مزایای سرور مجازی

 • محیط این نوع از میزبانی مجزا بوده و بطور کامل در اختیار شماست.
 • ریسک امنیتی در این سرویس‌ها بسیار کمتر است، ضمن اینکه می‌توانید تنظیمات امنیتی را بصورت سفارشی تغییر دهید.
 • می‌توانید سرور مجازی را برای یک سایت، به‌صورت سفارشی پیکربندی کنید.
 • سرور مجازی قابل ارتقا است و هر لحظه می‌توانید با ارتقا آن، منابع بیشتری به سایت اختصاص دهید.
 • به سرور دسترسی کامل دارید و می‌توانید شخصا آن را مدیریت کنید.
 • می‌توانید سیستم‌ عامل و نرم افزار های دلخواه خود را نصب و راه‌اندازی کنید.
 • سرعت بارگذاری سایت در سرویس مجازی، سریع‌تر است.

سرور مجازی یا هاست اشتراکی

معایب سرور مجازی

 • میزبانی سرور مجازی گران‌تر از میزبانی اشتراکی است.
 • برای مدیریت سرور مجازی نیاز به دانش فنی دارید.
  هاستینگ پارسیان با ارائه پلان خدمات مدیریت سرور، تمامی مراحل راه‌اندازی، نگهداری و مدیریت سرور شما را به عهده می‌‌گیرد.
 • سیستم  پشتیبان‌گیری خودکار ندارد و تهیه پشتیبان از اطلاعات سایت بر عهده شماست.  از طرف دیگر، به علت عدم وجود Backup برای سرورهای مجازی، در صورتی که  مشکلی برای سیستم عامل رخ دهد و سرور شما دیگر قابل استفاده نباشد، با  مشکلاتی بزرگی روبرو می‌شوید و شاید نیاز باشد تمام مراحل نصب و راه‌اندازی  را، از ابتدا انجام دهید.
  پارسیان هاست، با  راه‌اندازی سرویس Backup، هر روز بصورت خودکار از سرورهای مجازی نسخه  پشتیبان تهیه می‌کند تا در صورت بروز مشکل، به راحتی بتوانید همانند تونل  زمان، به تاریخی که مد نظر شماست بازگردید.

مقایسه ی قیمت هاست در برابر قیمت سرور مجازی

 

با  توجه به ماهیت دو سرویس هاست اشتراکی و سرور مجازی همانطور که انتظار  می‌رود قیمت سرور مجازی به مراتب بیشتر از قیمت هاست اشتراکی است. دلیل  اصلی این تفاوت هزینه‌ای نیز مربوط به منابع اختصاصی می‌شود که در سرور  مجازی در اختیار مشتریان گذاشته می شود.

سرور مجازی بهتره یا هاست اشتراکی

کدام نوع سرویس مناسب سایت شماست

هاست اشتراکی، برای اشخاصی مناسب است که :

 • دانش کمی در خصوص هاستینگ و راه‌اندازی سایت دارند.
 • نیاز به سرویسی دارند که ارزان قیمت باشد.
 • منابع محدود هاست اشتراکی برایشان کافی است.
 • بازدیدکننده زیادی ندارند.

سرور مجازی، برای اشخاصی مناسب است که :

 • می‌توانند برای میزبانی سایت، هزینه بیشتری بپردازند.
 • وب سایت آنها، نسبت به منابعی که برای هاست اشتراکی تعریف شده، مصرف بیشتری دارد.
 • میزان بازدید سایت افزایش یافته و یا قرار است در آینده‌ای نزدیک این اتفاق بیافتد.
 • حجم بازدید سایت قابل پیش‌بینی نیست.
 • میزان Uptime سایت بسیار مهم است.
 • قصد دارند، تنظیمات سرور را متناسب با سایت خود تغییر دهند و یا برنامه‌های خاصی را، برای پشتیبانی از سایت نصب کنند.

اگر  تنها یکی از شروط فوق در خصوص شما صدق می‌کند، خرید سرور مجازی ، انتخاب  هوشمندانه‌ای است، شایان ذکر است که اجاره سرور مجازی ایران و همین طور  سرور مجازی کانادا دارای این مزیتها در مقابل هاست اشتراکی می باشند.

منبع: https://iranhost.com

تاثیر IP بر سئو سایت

IP یا همون پروتکل اینترنتی یک آدرس یا رشته ای از اعداد است که نوع و  محل دستگاه متصل شده به اینترنت را مشخص می کند. IP آدرس، کدهایی هستند که  اجازه می دهند تا کامپیوترها، گوشی ها، سرورها و … بتوانند همدیگر را پیدا  کنند و به نحوی رمز هویتی هر دستگاه محسوب می شود. برای اینترنتی که از  تکنولوژی غیر از بلاکچین استفاده می کند IP اولین چیزی است که برای شناسایی  هویت هر دستگاه تعیین می شود.

هر وبسایت هم IP مخصوص خودش را دارد  که توسط هاست یا میزبان سایت ارائه می شود و به نوعی آدرسی است که می تواند  با سایر سایت ها و منابع به اشتراک گذاشته شود. حالا این IP ها روی سئو  سایت تاثیر دارند یا نه؟

آی پی چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

همینجا  باید گفت که تاثیر آی پی بر سئو سایت مستقیم نیست. یعنی شما هر چقدر هم IP  اشتراکی سایت خود را تغییر دهید عملا تاثیری روی سئو سایت و رتبه بندی  سایت شما ندارد. اما صبر کنید. تاثیرات آن به صورت غیرمستقیم خود را نشان  می دهد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

قبلا سئوکارها برای این  باور بودند که تغییر IP به یک آی پی غیرمعتبر یا یک IP غیر از IP همیشگی  سایت باعث می شود تا گوگل وبسایت را پنالتی کند. کاری که معمولا وبسایت های  محتوای بزرگسال انجام می دهند تا کشورهای مختلف نتوانند آن ها را رصد  کنند. تقریبا هر وبسایتی که در ایران فیلتر می شود از این روش ها استفاده  می کند تا کاربران بتوانند بدون استفاده از وی پی ان به وبسایت دسترسی  داشته باشند. وبسایت های دارای اسپم هم معمولا این کار را می کنند و اگر  توجه کنید اکثر پاپ آپ هایی که در وبسایت های غیرمعتبر وجود دارند آدرس  دقیقی ندارند و بیشتر IP آن ها مشخص است.

مزایای یک IP اختصاصی

فرق  http یا https در این است که وبسایت https یک SSL یا گواهی امنیتی دارد که  از تغییر IP سایت جلوگیری می کند و هکرها و اسپمرها نمی توانند به امنیت  سایت از نظر تغییر آی پی لطمه ای وارد کنند. گوگل هم سایت های دارای گواهی  امنیتی را به سایر سایت های http ترجیح می دهد و اگر دقت کرده باشید وقتی  یک سایت گواهی امنیتی ندارد در قسمت بالای مرورگر کنار آدرس سایت یک علامت  قرمز رنگ Not Secured مشاهده می شود که نشان از تمام شدن و یا عدم وجود  گواهی امنیتی است.

IP های مشخص و بدون تغییر که اصطلاحا به آن ها آی  پی اختصاصی می گویند سرعت بالاتری دارند. در نتیجه گوگل هم رتبه ی بهتری به  وبسایت می دهد. وقتی IP شما یک آی پی محلی با یک سرور محلی باشد از نظر  سئو لوکال هم بهتر عمل می کنید. می دانید چرا؟ چون گوگل برای سئو لوکال  فاصله ی فیزیکی سرور تا شخص جستجو کننده را هم در نتایج لحاظ می کند. در  نتیجه وقتی شما یک IP مشخص دارید راحت تر می توانید با کاربران خود در  ارتباط باشید.

IP اشتراکی یک مشکل دیگر هم دارد که به آن اثر  SlashDot می گویند. اسلش دات مربوط به وقتی است که یک سایت ترافیک بالایی  را دریافت می کند. وقتی آی پی اشتراکی باشد در مواجهه با ترافیک بالا دچار  مشکل می شود و حتی ممکن است داون شود.

IP اشتراکی چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

بیشتر  وبسایت هایی که هاست ارائه می دهند معمولا چند پلن دارند. میزبانی وب،  هاست وردپرس و هاست اختصاصی. وقتی که یکی از این هاست ها را انتخاب می کنید  باید بدانید که هر کدام از این سرورها چند آی پی دارند. یعنی چند سایت از  IP های این هاست تغذیه می شوند.

هاست اختصاصی یک IP دارد و تنها یک  سایت می تواند از این IP استفاده کند. در میزبانی وب 10 الی 80 درصد احتمال  وجود IP های اشتراکی وجود دارد و اگر دقت کرده باشید تعرفه ی این هاست ها  هم کمتر از هاست های اختصاصی است.

سایت های بزرگ با حجم ترافیک بالا  باید حتما از آی پی اختصاصی استفاده کنند تا پهنای باند بالاتری داشته  باشند و بتوانند تعداد بالای بازدیدکنندگان را هندل کنند. در ضمن سایت های  تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی حتما باید SSL داشته باشند تا  کاربران و گوگل بتوانند از نظر امنیتی به آن ها اعتماد کنند.

به زبان  ساده تر بگوییم که IP اختصاصی به این معناست که سایت شما به صورت اختصاصی  یک پهنای باند مخصوص دارد که هیچ ارتباطی با سایر سایت ها ندارد و ترافیک  سایر وبسایت ها عملا تاثیری در این پهنای باند ندارد.

منبع: https://seokar.com/news/ip-affect-seo